Преубав град во Европа каде што КАФЕТО чини 50 денари, а пивoтo 60 денаpи

0
158

Градот Лавов е во западна Украина, во близина на границата со Полска. Лежи на реката Полтва и е на прво место во Украина по бројот на зачувани културно-историски споменици, а со својата убавина, спомениците и широк спектар на различни стилови на градење се издвојува меѓу градовите на Централна и Источна Европа. Неговото прекрасно историско јадро беше запишано на списокот на светско наследство на УНЕСКО во 1998 година.
Поради своите културно-историски споменици, Лавов ги има еден од најубавите плоштади во тој дел на Европа. 44-те куќи и згради лоцирани таму биле изградени во различни стилови од ренесансата до модернизмот. Препорачуваме да прошетате на плоштадот и да ја побарате, на пример, Црната куќа од источната страна – еден од најубавите примери на украинската култура во ренесансата.
На плоштадот има четири фонтани, скулптури кои симболизираат митолошки суштества: Нептун, Дијана, Амфитрит и Адонис. Голем број споменици кои доминираат во центарот на градот датираат од 16 и 17 век, а многу историчари ги сметаат за музеј на отворено. Севкупното архитектонско богатство на градот се состои од разни цркви како ерменски, православни, грчки католички и римокатолици.

Врвни дела од различни стилови и различни цркви се доказ за историјата која некогаш била важна точка на трговските патишта.
Побарајте ја Операта на плоштадот Слобода, што, заедно со преостанатите девет театри и 60 музеи, го прави овој град културен главен град на Украина. Музејот за народна култура и живот е еден од најинтересните музеи за тоа како да се запознаат Лавов и Украина. Музејот е на отворено и ги прикажува сите аспекти на традиционалниот украински живот, како што се фарми, цркви, ветерници и училишта поставени во голем парк во источниот дел на центарот на градот.
Најпознатото украинско јадење е вареники, односно топчиња со пире од компири, кисела зелка, сирење, тврдо варени јајца или нивни комбинации и може да се полнат со овошје. Ние исто така препорачуваме украински палачинки од компири – деруни. Пробајте и грузиски кначапури – леб полнет со сирење и јајца. Од сегашните специјалитети, препорачуваме да пробате хорилка – украинска домашна ракија.

Во Украина ќе можете да се опуштите малку повеќе отколку во попопуларните туристички дестинации. Цените се понекогаш смешни во споредба со нашите. Може да се набави пиво за 50 денари, кафе за 40 денари, а во поевтин ресторан може да се јаде за околу 160 денари.

Најдобар начин да го видите градот е пеш. На овој начин најдобро ќе го искусите духот и ритамот на градот и нема да пропуштите ништо.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here