Мacк наведе уште ЕДНА ПРИЧИНА зошто се откажал од купувањето на Tвитep

0
77

Милијардерот Илон Маск изјави дека тоа што Твитер исплатил компензација на „свиркач“ од компанијата, е уште една причина зошто тој се откажа од на списокот со причини зошто тој се чувствува право да се повлече од договорот за купување на платформата.
Во писмото за раскинување што адвокатите на Маск го испратиле до Твитер, компанијата е обвинета дека не го информирала потенцијалниот купувач за отпремнината од повеќе милиони долари што социјалната мрежа му ја исплатила на шефот на обезбедувањето во заминување, Петер Затко. Тој изнел во јавност докази за слабите безбедносни практики на Твитер.
Адвокатите на Маск тврдат дека тоа што Твитер не побарал согласност од милијардерот пред да му ја исплати отштетата на Затко, неговиот недостаток на согласност пред да му плати на Затко обезбедува друга правна основа за да се поништи договорот со Твитер. Компанијата не се согласила со ова, пренесуваат американските медиуми.
Маск во јули соопшти дека склучил зделка вредна 44 милијарди долари за да го купи Твитер, но набргу потоа се откажа од договореното.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here