ПРИНЦОТ ХАPИ НЕ СЕ КАЧИ ВО ABИОН: Експерти – тоа е поради стpaв од yставна криза доколку авионот пaдне

0
284

ПРИНЦОТ ХАPИ НЕ СЕ КАЧИ ВО ABИОН: Експерти – тоа е поради стpaв од yставна криза доколку авионот пaдне.
Експертите откриваат детали околу пристигнувањето на кралското семејство кое побрза да ја види кралицата Елизабета на cмppтната постела.

Високи членови на кралското семејство се соочија со мистериозно едночасовно доцнење додека се обидуваа да ја видат кралицата која умира. Нивниот авион полета за Балморал во 14.39 часот во четвртокот – но требаше да замине во 13.30 часот. Не беше јасно што го предизвика доцнењето во последен момент, но принцовите Вилијам и Ендру, како и принцот Едвард и неговата сопруга Софи, веќе беа качени.
Принцот Хари не бил во РАФ Дасо Фалкон – а експертите сугерираат дека тоа било поради страв од уставна криза доколку авионот падне. Војводата од Сасекс мораше сам да стигне до Шкотска, пристигнувајќи два часа по смртта на неговата баба. Се вели дека принцот Хари бил бесен што не дошол на време. Но, кралските „чувари“ велат дека помошниците не сакале Хари и Вилијам да патуваат заедно во случај и двајцата да загинат во несpe*ќа.
Уставниот експерт и кралски писател Брајан Хои рече: „Постои силна уставна причина Вилијам и Хари да не летаат заедно – а тоа е за линијата на наследување. Кралските помошници треба да земат сè предвид, а тоа беше многу веројатно фактор. Додека настаните се случи многу брзо, тие имаа години да ги испланираат сите опции. Брзината на настаните ги фати сите непредвидени и може да влијае на плановите за патување – но сепак не би било паметно Вилијам и Хари да летаат заедно. Мислам дека нема никогаш да ги видиме нив да летаат заедно од уставни причини“.

Стравувањата за здравјето на кралицата Елизабета првпат се појавија во средата кога лекарите ѝ наредија на кралицата да го одложи состанокот на Советот на тајните – 24 часа откако таа стана да ја изврши својата последна должност да ја даде заклетвата на новата премиерка Лиз Трус.
Денеска, поворката со ковчегот со телото на починатата кралица Елизабета Втора тргна од замокот Балморал во Шкотска.

Погребната поворка полека ќе ја минува рутата долга 280 километри од Балморал до Единбург за луѓето да можат да и оддадат последна почит на кралицата.

Поворката ќе помине низ шкотските градови Абердин, Данди и Перт, што ќе трае околу шест часа. Долж рутата има илјадници луѓе кои чекаат да и оддадат последна почит на кралицата. Ковчегот ќе биде положен во Холирудхаус, кралската резиденција во Единбург, каде што ќе остане до утре попладне.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here