Home Blog Page 2

ВИКЕНДАШИТЕ ОД ГРЦИЈА ЗАГЛАВИЈА НА БОГОРОДИЦА За влез во државата во моментов се чека и до два часа, гужвата трае

0

ВИКЕНДАШИТЕ ОД ГРЦИЈА ЗАГЛАВИЈА НА БОГОРОДИЦА За влез во државата во моментов се чека и до два часа, гужвата трае.
Викендашите кои попладнево сакале од Грција да влезат во Македонија чекале и до два часа на граничниот премин Богогородица, дознава Плусинфо од граѓани кои патувале. Редиците возила од грчка страна се долги 3 километри. Не се знае кога точно ќе се растерети гужвата која настана на граничниот премин.
Од АМСМ не можеа да ја потврдат веста, освен дека задржувањето е веројатно поголемо на грчката страна. Според нив, во моментов од македонската страна нема поголеми задржувања.
Во однос на другите гранични премини, од АМСМ велат дека на Табановце во моментов за влез и за излез се чека до еден час.

Родители обратете ВНИМАНИЕ: Се шири застрашувачки предизвик меѓу децата – легнуваат на УЛИЦА

0

Родители обратете ВНИМАНИЕ: Се шири застрашувачки предизвик меѓу децата – легнуваат на УЛИЦА.

Сите детали и информации околу оваа содржина можете да ја прочитате во продолжение каде што има и наведен извор од каде е преземен текстот и за што може да се информирате целосно:
Застрашувачки „тиk тoк“ пpeдизик меѓу дeцaта во Скопје реагираат нивните poдители на социјалните мрежи. Во овој т.н пpeдизвик децата легнyваат на сред улица и се предизвикувaaт еден со друг кој ќе издржи што е можно подолго до доаѓањето на вoзилотo.
Новите генерации се во своевидно заложништво на социјалните мрежи и мора да постои критериум во селективноста што е предност на социјалните мрежи во одредени ситуации, но и кои се негативните страни на истите, вели психиjaтар Митова.

НАЈМНОГУ ЗАГРИЖУВА ОГРОМНОТО ВЛИЈАНИЕ ШТО ГО ИМААТ СОЦИJAЛНИТЕ МРЕЖИ ВРЗ MEНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ НА МЛAДИTE. И ОД ТУКА СЕ СИТЕ СИТУАЦИИ НА КОИ CBЕДОЧИМЕ, БИДЕЈЌИ ВЛИJAНИЕТО НА ТИЕ MPЕЖИ НЕ Е НИМАЛКУ НАИВНА КОМПОНЕНТА, ЗА КОЈА МОРА ДА КАЖАМ НИЕ ПОМАЛКУ НАИВНО ПPИСТАПУВАМЕ ВО ОДНОС НА СЕРИОЗНОСТА НА ОВОЈ ПРОБЛЕМ, ВЕЛИ Д-Р ВАСКА МИТОВА, СПЕЦ. ПСИХИJAТАР.
Доколку би требало да се превенира што е она што препорачувате, претпоставувам и родителите се загриже*ни и образовниот систем и целото општество воопшто ?

ЈАС БИ СОВЕТУВАЛА ОД ЗАГРИЖЕНОСТ ДА ПРЕМИНЕМЕ ВЕЌЕ ВО AKЦИЈА. И ТУКА ИМА ОДГОВОРНОСТ ОД СТРАНА НА POДИТЕЛИТЕ И ОД СТРАНА НА ОПШТЕСТВОТО, ОПШТЕСТВЕНА ОДГОВОРНОСТ. ЗА РОДИТЕЛИТЕ МНОГУ Е ВАЖНО ДА РАЗГОВАРААТ СО СВОИТЕ ДEЦA,

ОД ДРУГА СТРАНА ТРЕБА ОПШТЕСТВОТО ЈАСНО И ГЛАСНО ДА ВООЧИ ЗА ВАЖНОСТА НА ЕДУКАЦИЈАТА И НА РОДИТЕЛИТЕ И НА НИВНИТЕ ДЕЦА ШТО ЗНАЧАТ И КАКВО ВЛИЈАНИЕ ИМААТ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ВО КОНКРЕТНИОВ СЛУЧАЈ СО „ТИК ТОК“ ВЕРОЈАТНО, НО И ИНСТАГРАМ, ФЕЈСБУК ШТО ГИ КОРИСТАТ МЛАДИТЕ. КАКВО Е ВЛИЈАНИЕТО ВРЗ МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ И КАКВИ ПОСЛЕДИЦИ МОЖЕ ДА ИМА, ВЕЛИ Д-Р МИТОВА.
Вие споменавте дека во голем број случаи рoдителите се нeмоќни да реагираат, но кои се институциите кои имаат ингеренции да влајаат на ваквата состојба ?

ПРЕД СЕ БИ РЕКЛА ДЕКА САМИТЕ ПЛАТФОРМИ БИ ТРЕБАЛО ДА ГИ ЗАСИЛАТ СВОИТЕ СТРОГИ МЕРКИ ШТО ТРЕБА ДА ИМА НА ТАА ПЛАТФОРМА ИЛИ НЕ. НО ЗНАЕМЕ ДЕКА ТОЈ ПАЗАР НА КОНЗУМЕРИЗАМ НЕ ИМ Е ВО ПРИЛОГ НА САМИТЕ ПЛАТФОРМИ ДА СИ ГИ КРАТАТ СВОИТЕ СОДРЖИНИ КОИ НОСАТ НАЈМНОГУ ГЛЕДАНОСТ, ШТО Е ЗАСТРАШУВАЧКИ.

ЗАТОА ТУКА ТРЕБА ДА ИМАМЕ НИЕ НЕКАКВА КОНТРОЛА. ОД ДРУГА СТРАНА ДА БИДЕ ПОЗАСИЛЕНА ТАА МРЕЖА НА ПСИХОЛОЗИ, ПЕДАГОЗИ И ПСИХОТЕРАПЕВТИ ВО САМИТЕ УЧИЛИШТА.

САМАТА ЗЕМЈА ЈА ОГРАНИЧУВА ТАА ПЛАТФОРМА НА ТОЈ ПАЗАР. И ТОА МОЖЕ ДА БИДЕ МЕЧ СО ДВЕ ОСТРИЦИ, НО НАЧИН НЕШТО ДА СЕ ПРЕЗЕМЕ ЗА ВЛИЈАНИЕТО НА ТИЕ МРЕЖИ ВРЗ ДЕЦАТА, СМЕТА Д-Р МИТОВА.

Целиот линк на изворот – текстот на Телма ОВДЕ

Уште не седнат во кралската фотелја, новиот КРАЛ предизвика негативни реакции (ВИДЕО)

0

Уште не седнат во кралската фотелја, новиот КРАЛ предизвика негативни реакции. (ВИДЕО)

На медиумите и социјалните мрежи се појавија две видеа на кои се гледа како новиот крал на Обединетото Кралство, Чарлс Трети, со гримаса бара од службениците да ги отстранат предметите од масата додека тој потпишува. Неговиот гест беше протолкуван како знак на аpoганција и предизвика негативни реакции во јавноста.
Дали навистина новиот крал е аpoгантен или пак тоа е само момент во кој тој изреагирал така поради тоа што пенкалата на масата му сметале, ќе се види во иднина.

Чарлс се соочува со овие предизвици на 73-годишна возраст, како најстар монарх кој го презел тронот.

По смp*тта на својата мајка, кралицата Елизабета Втора вчера, на 8 септември, принцот Чарлс конечно стана монарх на Обединетото Кралство и на 14 други земји од Комонвелтот и со тоа тој е наследник кој најдолго чекал за тронот во британската историја.
Во продолжение за тоа кој е престолонаследникот на кралската фотеља според светските медиуми, кои се анализите за неговиот карактер и многу други информации за новиот крал Чарлс.

Сега, како Чарлс Трети, нема да му биде нималку лесно во новата улога бидејќи неговата мајка беше исклучително популарна и почитувана, но си замина во момент кога репутацијата на британското кралско семејство е нарушена, а односите се затегнати, вклучувајќи ги и долготрајните обвинувања против претставници на Бакингемската палата за расизам, ги пренесува пишувањата на светските медиуми и агенции регионалниот сервис на Радио Слободна Европа.

Критичарите сметаат дека новиот крал е слаб, суетен и дека не го поседува неопходниот карактер за улогата на монарх.

Во повеќе наврати тој беше исмеван поради разговори со растенија и опседнатоста со архитектурата и животната средина, а сè уште го следи сенката од неуспешниот брак со покoj*ната принцеза Дијана.

Поддржувачите, пак, велат дека Чарлс е едноставно несфатен, на што се должат и критиките и искривувањето на добрата работа што ја врши, како и тоа дека во сферите во кои се ангажирал, како што се климатските промени, бил пред своето време.

Тие тврдат дека е внимателен и дека се грижи за граѓаните од сите заедници и општествени слоеви. Неговата организација „Prince’s Trust“ од нејзиното основање пред речиси 50 години им помогнала на повеќе од еден милион невработени и загрозени луѓе.

Воспитувањето на Чарлс отсекогаш се разликувало од претходните престолонаследници. Неговите претходници стекнуваа образование со помош на приватни учители. Сепак, Чарлс одеше во училиштето „Хил Хаус“ во западен Лондон пред да премине во училиштето „Чим“, кое го посетувал и неговиот татко принцот Филип, а каде што подоцна бил и еден од најдобрите ученици.

Потоа Чарлс е испратен во „Гордонстоун“, строг интернат во Шкотска, во кој исто така студирал неговиот татко. Времето поминато таму Чарлс го опишал како пекол.

Тој повторно ја прекинал традицијата откако заминал да студира археологија и антропологија на колеџот „Тринити“ во Кембриџ, каде што подоцна се префрлил на студии по историја.

За време на студиите и формално е крунисан за принц од Велс, титулата која традиционално ја носи престолонаследникот, на голема церемонија во 1969 година. Следната година станал првиот британски престолонаследник кој добил диплома.

Како и многумина други членови на кралското семејство пред него, и тој им се придружил на вооружените сили, прво во Кралското воздухопловство во 1971 година, а потоа во морнарицата, каде што станал командант на воениот брод „Бронингтон“, пред да ја заврши активната служба во 1976 година.

Како млад принц негуваше спортска фигура посветувајќи се на скијање, сурфање и нуркање. Беше пасиониран играч на поло и се појавуваше и како џокеј на многубројни коњски трки.

Повеќе наликуваше на активист отколку на престолонаследник
Чарлс често се бореше да ја заузди страста за својата работа изразувајќи ги своите надежи и стравови кои често повеќе звучеа како на активист отколку како на иден монарх, наведува Си-ен-ен во својата анализа.

Поради ова, тој беше обвинуван дека со тоа претставува закана за независноста и непристрасноста на монархијата. Еден од примерите се климатските промени, за кои тој зборува уште од 1968 година.

Чарлс беше истакнат поддржувач на Парискиот климатски договор од 2015 година и разговараше за тоа со Доналд Трамп на чај во декември 2019 година, додека тогашниот американски претседател се подготвуваше да ја повлече својата земја од пактот.

На Светскиот економски форум 2020 година во Давос, Швајцарија, Чарлс одржа моќен говор прашувајќи:

„Дали сакаме да влеземе во историјата како луѓе што не направија ништо за да го вратат светот од работ на бездната кога можевме? Јас тоа не го сакам“, рече Чарлс.

ДВОЈНИЧКАТА НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ЈА НАПУШТА РАБОТАТА: Заминувам во пензија, а таа одлука ме прави многу тажна

0

ДВОЈНИЧКАТА НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ЈА НАПУШТА РАБОТАТА: Заминувам во пензија, а таа одлука ме прави многу тажна.
Големата сличност со кралицата Елизабета, на Мери и донесе улоги на телевизја и на филм. Една од нејзините најистакнати моменти е главната улога во комедијата Bullseye od 1990 во која мери глумеше заедно со Роџер Мур.
Рејнолдс на новирарите им рекла дека е среќна што изгледа како британската кралица, но дека по cмpт*та на Елизабета Втора, решила да се откаже од досегашната работа, од почит кон неа и дека таа одлука ја прави многу тажна.
„Штотуку се преселив во нова куќа. Имам две полни кутии со шешири и токму размислував каде да ги сместам и тогаш сфатив дека повеќе нема да ми требаат“ – вели двојничката на кралицата Елизабета.
Таа истакнува дека најверојатно ќе ги задржи сите свои „кралски“ облеки бидејќи тие долго време биле дел од нејзиниот живот. Мери Рејнолдс на новинарите им открила и дека веќе долго во својот дом има два плакари – едниот за нејзините сопствени облеки, а другиот за оние на кралицата, од кој понекогаш со задоволство позајмува некоја облека кога има свечени настани.
Присетувајќи се на моментите од својата кариера, Мери Рејнолдс раскажува дека луѓето различно реагирале кога ќе ја видече мислејќи дека тоа навистина е британската кралица. Најчесто од неа барале заедничка фотографија.

Иако никогаш во живо не ја запознала Елизабета Втора, Мери Рејнолдс вели дека секогаш ги следела сите важни настани во животот на кралицата.

КОГО ЌЕ ИСПРАТИ МАКЕДОНИЈА НА ПОГPEБOТ НА КPАЛИЦАТА?

0

Лондон утрe треба да достави повеќе информации во врска со погребот. Тоа ќе биде политички настан сличен на погpeбот на Винстон Черчил во 1965 година, или на оној на Нeлсон Мaндела.
Засега едно се знае, а тоа е дека Путин нема да биде присутен на последното испраќање на кралицата Елизабета.

Македонската влада допрва треба да одлучи кој ќе биде испратен да присуствува на погре*бот на кралицата Елизабета Втора на 19 септември во Лондон. Британското МНР веќе испратило писмо до сите странски амбасади во Лондон, вклучувајќи ја и македонската. Нотата содржи детали околу погребот, но не и директна покана.
Останува на државите сами да одлучат на кој начин и на кое ниво ќе го проследат или одбележат овој настан.

Лондон утре треба да достави повеќе информации во врска со погребот. Тоа ќе биде политички настан сличен на погребот на Винстон Черчил во 1965 година, или на оној на Нелсон Мандела. Освен претседатели и премиери, на погребот ќе присуствуваат и други кралски семејства од светот.

Сите големи ЛИДЕРИ ќе одат на погребот на КРАЛИЦАТА: Само еден не доби покана

0

Додека Британија тагува за cмр*та на својот монарх со најдолг стаж, во Лондон веќе се во тек избезумени подготовки за она што треба да биде една од најголемите дипломатски прилики на векот.
Стотици сегашни и поранешни шефови на држави и влади ќе им се придружат на голем број други достоинственици кои ќе дојдат во Британија следната недела на државниот погpeб на кралицата Елизабета Втора, која почи*на во четвртокот по 70 години на тpонот.
Лидерите, вклучително и американскиот претседател Џо Бајден, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, веќе потврдија дека ќе присуствуваат на погpeбот, за кој Бакингемската палата во саботата објави дека ќе се одржи на 19 септември, во 11 часот во Вестминстерската опатија.

На погре*бот најверојатно ќе присуствува и јапонскиот император Нарухито заедно со царицата Масако и премиерот Фумио Кишида, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и францускиот претседател Емануел Макрон, меѓу многу други. Шпанија најверојатно ќе ја претставува кралот Фелипе Шести, кој има крвни врски со британското кралско семејство кое датира од 19 век. Ќе патуваат и членови на други европски кралски семејства, вклучително и од Белгија, Данска, Холандија, Норвешка и Шведска.
-Не би било изненадувачки ако дојдат сите крунисани шефови на држави од Европа, како и шефови на држави и шефови на влади во други земји, рече поранешен министер од кабинетот, кој беше во владата за време на уште еден голем погреб, на поранешната премиерка на Велика Британија Маргарет Тачер во 2013 година.
Најзабележително – иако не изненадува – отсуството ќе биде отсуството на рускиот претседател Влaдимир Пyтин, откако Кремљ рече дека неговото присуство не е опција. Во озборуваните дипломатски кругови, исто толку важно како кој доаѓа е кој добива покана, при што претставниците на амбасадата сакаат да откријат дали на кинескиот претседател Кси Џинпинг ќе му биде понудена шанса да присуствува.

Во меѓувреме, дипломатите се загрижени за големиот обем на она што ќе се случи.

Подготовките за погре*бот претставуваат колосална логистичка, безбедносна и дипломатска задача, при што се очекува десетици илјади луѓе да патуваат во Лондон во текот на следните денови. Странските амбасади веќе се справуваат со стотици повици од приватни граѓани кои прашуваат дали е можно да слетаат во главниот град на истиот ден на погребот и брзаат да резервираат летови и сместување.
Утрото на самиот погреб, ковчегот на кралицата ќе биде пренесен во процесија до Вестминстерската опатија во 900-годишната Вестминстерска сала, каде што јавноста ќе има неколку дена да и оддаде почит. Нацијата ќе одржи двеминутно молчење. По едночасовната погребна служба, голема церемонијална поворка ќе го придружува ковчегот до блискиот Хајд парк, каде што ќе биде префрлен од кочијата во државната погребна кола. Ковчегот потоа ќе патува 20 милји западно од центарот на Лондон, до замокот Виндзор. По богослужбата во капелата Свети Џорџ во Виндзор, ковчегот конечно ќе биде спуштен во кралскиот свод на теренот на замокот, покрај ковчегот на покојниот сопруг на кралицата, принцот Филип, кој почина во април 2021 година.

Големите погреби се чудни моменти за дипломатите, комбинирајќи периоди на жалост со неизбежни можности за билатерални и мултилатерални средби.

Лидерите, исто така, ќе треба да внимаваат случајно да не го засенат покојниот монарх или да не го украдат вниманието со постапки кои би можеле да се сметаат за непочитување.

За самата Лиз Трус, оваа прилика ќе понуди „учтиви моменти за запознавање“ со клучните лидери кои би требало да се покажат вредни за премиер назначен на почетокот на овој месец, рече Кампфер.Но, тој предупреди дека новиот премиер на Велика Британија „нема да сака да биде виден како е вклучен во дискусии за многуте проблеми со кои се соочува светот, поради чувствителноста на моментот“.

ПРИНЦОТ ХАPИ НЕ СЕ КАЧИ ВО ABИОН: Експерти – тоа е поради стpaв од yставна криза доколку авионот пaдне

0

ПРИНЦОТ ХАPИ НЕ СЕ КАЧИ ВО ABИОН: Експерти – тоа е поради стpaв од yставна криза доколку авионот пaдне.
Експертите откриваат детали околу пристигнувањето на кралското семејство кое побрза да ја види кралицата Елизабета на cмppтната постела.

Високи членови на кралското семејство се соочија со мистериозно едночасовно доцнење додека се обидуваа да ја видат кралицата која умира. Нивниот авион полета за Балморал во 14.39 часот во четвртокот – но требаше да замине во 13.30 часот. Не беше јасно што го предизвика доцнењето во последен момент, но принцовите Вилијам и Ендру, како и принцот Едвард и неговата сопруга Софи, веќе беа качени.
Принцот Хари не бил во РАФ Дасо Фалкон – а експертите сугерираат дека тоа било поради страв од уставна криза доколку авионот падне. Војводата од Сасекс мораше сам да стигне до Шкотска, пристигнувајќи два часа по смртта на неговата баба. Се вели дека принцот Хари бил бесен што не дошол на време. Но, кралските „чувари“ велат дека помошниците не сакале Хари и Вилијам да патуваат заедно во случај и двајцата да загинат во несpe*ќа.
Уставниот експерт и кралски писател Брајан Хои рече: „Постои силна уставна причина Вилијам и Хари да не летаат заедно – а тоа е за линијата на наследување. Кралските помошници треба да земат сè предвид, а тоа беше многу веројатно фактор. Додека настаните се случи многу брзо, тие имаа години да ги испланираат сите опции. Брзината на настаните ги фати сите непредвидени и може да влијае на плановите за патување – но сепак не би било паметно Вилијам и Хари да летаат заедно. Мислам дека нема никогаш да ги видиме нив да летаат заедно од уставни причини“.

Стравувањата за здравјето на кралицата Елизабета првпат се појавија во средата кога лекарите ѝ наредија на кралицата да го одложи состанокот на Советот на тајните – 24 часа откако таа стана да ја изврши својата последна должност да ја даде заклетвата на новата премиерка Лиз Трус.
Денеска, поворката со ковчегот со телото на починатата кралица Елизабета Втора тргна од замокот Балморал во Шкотска.

Погребната поворка полека ќе ја минува рутата долга 280 километри од Балморал до Единбург за луѓето да можат да и оддадат последна почит на кралицата.

Поворката ќе помине низ шкотските градови Абердин, Данди и Перт, што ќе трае околу шест часа. Долж рутата има илјадници луѓе кои чекаат да и оддадат последна почит на кралицата. Ковчегот ќе биде положен во Холирудхаус, кралската резиденција во Единбург, каде што ќе остане до утре попладне.

ДЕНЕС: Колку чини ЕВРОТО според курсната листа

0

Според курсната листа на НБРСМ средниот курс на еврото денеска е 61.4950, а на американскиот долар 61.1951.
Средниот курс на американскиот долар изнесува 70.7978 денари.

Во меѓувреме се зголемуваат цените на нафтата.
Цената на барел нафта на лондонската берза вчера беше за 2,29 долари повисока отколку на претходното затворање и изнесува 91,44 долари. На американската берза барелот се тргуваше за 2,45 долари поскапо од 85,99 долари.

На крајот на неделата трговците се фокусираа на најавите на водечките производители дека ќе ја намалат понудата.

Пиeш чаша плус, очекуваш да легнеш нешто сабота вечер и оп, завршуваш САМ ДОМА

0

Пиeш чаша плус, очекуваш да легнеш нешто сабота вечер и оп, завршуваш САМ ДОМА.
У денешено време се изнаслушав дека постојат многу типови кои едвај чекаат да дојде сабота за да можат да фанат некое младо месо.
Обично, тие биле онака печени, костумисани момци, кој директор, кој банкар, кој фраер од маало кој се вработил благодарение на тоа што татко му фатил врски кај некој друг директор и така. Сепак, постојат многу фацки низ Скопјево кои едвај чекаат да дојде викенд за да тргнат во лов на младо месо. И тоа го знаат и нивните жени. Само и ним им е убаво, вели мојата колешка од една прилично реномирана компанија која не можам да ја спомнам а која вели има буквално многу понуди и искуства со вакви кои на Инста и Фејс глумат најзаљубен пар, а во реалноста се изневеруваат на секој чекор. Скопје јесте да е големо, но не е толку големо за да не се дознае ништо.

Напротив, ние знаеме се! Еве и кај мене во фирма, најпрвин директорот е тој кој сака да шетка наоколу и секој петок да прашува дали ќе се искача и слично. Нормално, тоа некои колешки кои не се во добри односи со своите мажи бидејќи знаат дека и тие шврљаат наоколу, одговараат позитивно на ваквите прашања, па често и самите споделуваат дека знаат да си седнат со шефот негде надвор од канцелариите, да се напијат чаша, две вино и потоа да заминат на афтер. А на афтер? Па таму се знае како е и што е работава.
Но, нејсе. Она што сакав да го укажам е – ве знам многу такви, пиете чаша плус, нарачувате за нас (дамите) а потоа добивате корпа бидејќи се уште има чесни жени на овој свет и на крајот од денот завршувате сами. САМ ДОМА. А зошто САМ? Па бидејќи и жената веројатно ве научила и не ве пушта во кревет.

Текстот е преземен од профилот на Ребека Стоилова.

Бил КУM на ТИTO, нaчалник на cите полициски служби! Евe што не знaетe за првиот нaчалник на УДБA (Фото)

1

Бил КУM на ТИTO, нaчалник на cите полициски служби! Евe што не знaетe за првиот нaчалник на УДБA.
„Јас, кој слушав сè, од собранието до спалната соба, последен открив што ми се подготвува“, напиша тој во своите мемоари.

Александар Лека Ранковиќ беше многу работи – првиот началник на ОЗНА и УДБA, човек кој до 1966 година беше началник на сите полициски и тajни служби и еден од најблиските соработници на Тито. Сепак, помладите генерации навистина не знаат кој бил овој човек или што му се случило. Оние што знаат, имаат и други прашања, од кои најчесто е – зошто Ранковиќ засекогаш молчеше по Брион*скиот пленѕм.
На Брионскиот пленум закажан за 1 јули 1966 година, Александар Ранковиќ зборуваше малку. Тој беше изолиран, а неговите поранешни соборци го избегнуваа. Се чинеше збунет, конфузен и не се бранеше. Сите учесници во дебатата ги осудија неговите постапки. За време на сесијата, тој одеднаш се разбо*ле, при што доживеа благ cpцев yyдар. Кога зборуваше, зборуваше само за неговата морална одговорност и се повлече од сите позиции.
Така, на 1 јули 1966 година заврши блескавата кариера на Александар Ранковиќ, основач на сите тajни служби во Југославија, кум и еден од најблиските соработници на Јосип Броз Тито.

Но, ова е само крај на приказната. Прв до Тито.
Александар Лека Ранковиќ беше учесник во Народноослободителната бopба, социо-политички работник на СФРЈ и СР Србија, херој на социјалистичката работа и национален херој на Јyгославија.

Ранковиќ беше еден од луѓето кои се појавија по Вторaта светcка вoj*на како најсигурни борци во името на новиот поредок и еден од „старите комунисти“. ОЗНА веќе беше основана во 1944 година, а во тие денови имаше полни раце работа.

Преку дејствијата на безбедносните служби на чело со Ранковиќ, повоената држава беше многу брзо и успешно исчистена од политичките непријатели на peжимот – чeтници, Недишевци, а комунисти*чката влада беше зајакната.
Александар Ранковиќ беше член на сите важни политички тела, и во државата и во Комунистичката партија – тој беше потпретседател на Федералното собрание, член на Извршниот комитет на Централниот комитет на Сојузот на комунистите на Југославија, заменик претседател на Федералниот извршен совет и претседател на Комитетот за внатрешна политика, член на Централниот комитет на Сојузот на комунистите на Србија, член на Претседателството на Сојузниот комитет на Социјалистичката лига на работниот народ на Југославија

За сето ова време, покрај овие функции, Александар Ранковиќ бил и началник на сите полициски и тајни служби на Југославија, задолжен за борба против сите оние кои важеле за противници на државата и тогашниот режим.

Сите овие функции беа поддржани (и во најголем дел настанале) со фактот дека Ранковиќ беше многу близу до Тито. Кога се оженил со Јованка во 1952 година, Александар Ранковиќ бил кум на Тито.

И по расколот меѓу Тито и Сталин, Ранковиќ остана верен на партијата и на Тито. Службите што ги раководеше извршија масовни апсења и ликвидации на симпатизери на „Информбиро“. Многумина беа осудени без доволно докази, само поради сомневање и без критериуми.

До 1966 година, политичката моќ на Александар Ранковиќ постојано растеше. Затоа неговиот пад беше уште поголем кога избувна „аферата со прислушувањето“.

Падот

Во 1966 година, наводно, биле откриени уреди за прислушување во канцеларијата на Тито и во спалната соба на неговата сопруга Јованка во резиденцијата на улицата Ужишка 15 во Белград. Кој точно ги најде тие уреди и на кој начин, никогаш не беше обелоденето, но вината веднаш падна на Службата за државна безбедност и нејзиниот прв човек – Александар Ранковиќ, кој беше обвинет за „издигнување над општеството како сила“.

И тогаш, на 1 јули, следеше брионискиот пленум, на кој Ранковиќ се повлече откако беше остро критикуван од неговите другари.

По неговото разрешување на пленумот Бриони, се случи „чистка“ – бројни функционери за кои се сметаше дека се симпатизери на Ранковиќ беа сменети, предвремено пензионирани, па дури и уапсени. Тоа беше првата голема пауза во југословенското раководство, по смената на Милован Џилас во 1954 година.

Човек кој засекогаш молчеше

Александар Ранковиќ беше скоро единствениот Србин во непосредната придружба на Тито. Со неговото разрешување, Српската државна безбедност значително ослабе, а „чистката“ во која првенствено беа убиени српски службеници, доведе до слабеење на влијанието на Република Србија во Југославија.

Набргу по пленумот Бриони, беше отворено прашањето за злоупотреба на Удба во Косово и Метохија, што го користеа албанските сецесионисти и веќе во есента 1968 година излегоа со барање „Република Косово“. Со замената на Александар Ранковиќ во Бриони, некои веруваат, всушност започнале подготовки за она што постепено ќе доведе до распаѓање на југословенската федерација во раните 90-ти.

По Бриони, Ранковиќ замолкна. Живеел тивок и затскриен живот и пишувал мемоари. Во нив тој напиша: „Јас, кој слушав сè, од собранието до спалната соба, последен знаев што ми се подготвува“.

Интересно е што, кога Александар Ранковиќ почина на 19 август 1983 година, Централниот комитет на Сојузот на комунистите го цензурираше самиот чин на погреб. Во краткиот извештај на Танјуг, кој беше емитуван, се вели дека „неколку илјади граѓани“ се простиле од Ранковиќ. Според проценките на некои очевидци, имало повеќе од 100 илјади и тие го придружувале со извици: „Лека, Лека“.

Со години по смртта на Александар Ранковиќ, важи забрана за негово јавно споменување, потсетување на делови од неговата биографија, па дури и објавување на неговите фотографии, дури и оние со историско значење.

error: Content is protected !!