Home Blog Page 3

(ФОТO) Обeдинeти во тагата: Во црно од глава до пeти – Хари и Меган Маркл им се придружија на Вилијам и Кејт

0

Принцот Хари и принцот Вилијам ги оставија настрана своите разлики денес додека заедно ја оплакуваа кралицата, пишува „Сан“.
Браќата пристигнаа во истиот автомобил, а се придружувани од нивните сопруги Меган Маркл и Кејт Мидлтон во Виндзорскиот замок, јавува „АП“.

Новиот британски крал Чарлс Трети вчера ѝ се обрати на нацијата за прв пат откако јавноста беше потресена од веста за смртта на кралицата Елизабета Втора.
Тој седна на своето ново место, по што следеше телевизиско обраќање до нацијата во кое ги откри новите официјални титули на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон. Исто така, тој не ги заобиколи и вториот син, принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл.
Иако се откажале од кралските титули и отишле да живеат далеку од семејството, кралот Чарлс III не сакал неговиот син да се чувствува запоставен и отфрлен, туку му пружил рака на помирување.
„Сакам да ја изразам мојата љубов кон Хари и Меган додека тие продолжуваат да ги градат своите животи во странство“, рече Чарлс.

Неговите зборови многумина ги протолкуваа како обид да најде заеднички јазик со вториот син и да го убеди повторно да стане дел од семејството.

По смртта на кралицата, принцот Вилијам ја доби титулата принц од Велс.

Да потсетиме, Хари и Меган имаат затегнати односи со кралското семејство откако се повлекоа како високи членови на кралското семејство во јануари 2020 година.

Во интервјуто направено со познатата новинарка Опра Винфри во март 2021 година, принцот Хари откри дека се чувствувал многу лошо затоа што неколку пати му се јавувал на својот татко, но тој не се јавувал на неговиот телефон.

-Кога бевме во Канада имав три разговори со баба ми и два со татко ми пред да престане да одговара на моите повици – рекол тогаш Хари.

Во декември 2021 година, се појавија нови информации дека принцот Хари и неговиот татко „едвај зборувале“ со месеци.

Меѓутоа, по смртта на кралицата, работите се сменија. Сепак, кралот Чарлс III сфатил дека лошите односи никому не му носат добро и дека е време да се намалат тензиите и да се поправат семејните односи.

– Принцот Чарлс очигледно сфаќа дека мора да ја преземе помирувачката улога на возрасен човек како што порано ја имаше принцот Филип – рече Кутрон.

– Како и неговиот татко, тој сфаќа дека дозволувањето на емоциите да растат ќе биде пад на Виндзор. Принцот Филип го користеше, како што го нарече кралицата, неговиот „безобразен хумор“ за да ги размрда пердувите, дури и со мајката на Хари и Вилијам, Дијана. „Чарлс ќе мора да најде свој начин да го задржи семејството заедно наместо да дозволи да се распаднат поради расправии“, додаде тој.

Груевски ТАГУВА: Со жалење ја примив веста

0

Со жалење и тага ја примив веста за смp*тта на поранешниот градоначалникот на Бутел во три мандати Петре Латинивски.
Го вбројувам меѓу најенергичните, најстабилни личности, многу одлучни и решителни и психолошки нај цврсти луѓе кои сум ги запознал. Оптимизам и верба во себе и во другите, упорност и во најтешките мигови. Тоа сигурно беше и силно мотивирачки за неговиот тим соработници.
Секогаш полн со енергија и со желба за работа и за справување со сите предизвици.
Малку луѓе се така психички исклучително силни особено кога се соочуваат со здрвствени предизвици, како што беше Петре уште пред повеќе од десетина години.

Голем оптимист и спремен на секаква борба со смртта која на моменти се чинеше дека дошла по него уште пред повеќе од десет години. Тоа не беше човек кој во таква ситуација ќе падне во очај, разочарување, депресија, апатија и ќе се предаде.
Напротив силно, енергично и со голем оптимизам и верба се спортиставуваше и носеше брзи и решителни одлуки. Луѓето се восхитуваа на таа негова цврстина и спремност невозможното да го направи возможно, како што долго време го правеше.
Петре остави многу завршени проекти зад себе. Самиот факт што беше избран во три мандати за градоначалник на Бутел кажува дека мнозинството од граѓаните биле задоволни од неговиот ангажман и го почитувале неговиот труд.
Тој немаше пораз, само победи!

Во комуникацијата со граѓаните не беше лицемерен туку отворен, искрен и не креираше лажни надежи за да се извлече од некоја непријатна ситуација. Ветуваше толку, колку што може да исполни. Иако во даден момент некои луѓе беа незадоволни заради тоа, јас тоа многу многу го почитував, но очигледно и мнозинството граѓани на Бутел го почитуваа. Тој раководеше со општина која не изобилуваше со пари, но знаеше добро да ги одреди припритетите, да ги вети и да ги реализира. Не губеше многу време со противниците и критичарите иако така енергичен и цврст човек, со брза мисла и одлучност не беше лесен противник за никого. Повеќе сакаше да возврати со дела одколку со зборови.

Бог да го прости! Нека почи*ива со мир! Сочy*ство до семејството кое има причина да бидат горди на него и неговите дела!

Маестро Алачки сподели TAЖНА BEСТ: Тагата и загубата се големи – често споделуваа фотографии од нeа, пoчинa мајката Нaтка Алачка, нека почива во миp

0

Маестро Алачки сподели TAЖНА BEСТ: Тагата и загубата се големи – често споделуваа фотографии од нeа, пoчинa мајката Нaтка Алачка, нека почива во миp.
Таж*нaта вест тој ја сподели на својот профил на Фејсбук, каде напиша:

„Почи*нa мојата мајка Натка Алачка. Погребот е утре Недела во 13.30 на градските гробишта во Радовиш“.
Горан често споделуваше фотографии со мајка му и од Радовиш, но и од Владимирово.

На последниот нејзин роденден напиша:

Ова СЕЛО бара ергени, бидејќи во него живеат само ЖЕНИ – еве што велат тие (ВИДЕО)

0

Ова е селото Ноива де Кордеиро, место во јужен Бразил каде живеат само жени. Според сторијата која кружи низ светските медиуми, во селото живеат околу 600 жени и повеќето се на возраст помеѓу 20-35 години.
Жителите од околните места ги опишуваат жените како “дами со импресивна убавина”.
Поради недостаток на мажи младите жени упатиле апел, повикувајќи дека сите сакаат да се преселат во нивното село доволно мажи кои ќе ги задоволат нивните потреби.

Затоа девојките решиле да ги повикаат сите заинтересираните ергени да дијдат да живеат во нивното село. Но, многу претставници на посилниот пол се плашат да отидат на место каде што владеат женски правила. “Живееме во хармонија.

Кога нема мажи, сме многу помирни, бидејќи се обидуваме да го разрешиме секој конфликт со заедничка согласност”, раскажува 49-годишната Росана. “Но сонувам да се заљубам.
Сакам да го продолжам животот тука, а не да го напуштам селото за да најдам маж. За тоа бараме мажи кои се подготвени да го остават нивниот живот и да станат дел од нашиот”, додава Нина.

СЕ СЛУЧИ ПУKAЊE ВО CКОПЈЕ: Двајца повpeдени, причина – сooбраќаjкa

0

СЕ СЛУЧИ ПУKAЊE ВО CКОПЈЕ: Двајца повpeдени, причина – сooбраќаjкa.
Доцна попладнево се случило пукање во скопската населба Ченто, при што двајца се повредени. Како што дознава Нетпрес, пукал извесен Беким Јахија, откако дошол во расправија со друго лице, поради претходно направена сообраќајка.
Во текот на кавгата, според нивните извори, едниот извадил пиштoл и пy*кал во лицето.

Едниот од повpe*дените било од село Мојаци.
Лицето кое пукa*ло било со Голф 6‚ црна боја и веднаш се дал во бегcтво.

Мacк наведе уште ЕДНА ПРИЧИНА зошто се откажал од купувањето на Tвитep

0

Милијардерот Илон Маск изјави дека тоа што Твитер исплатил компензација на „свиркач“ од компанијата, е уште една причина зошто тој се откажа од на списокот со причини зошто тој се чувствува право да се повлече од договорот за купување на платформата.
Во писмото за раскинување што адвокатите на Маск го испратиле до Твитер, компанијата е обвинета дека не го информирала потенцијалниот купувач за отпремнината од повеќе милиони долари што социјалната мрежа му ја исплатила на шефот на обезбедувањето во заминување, Петер Затко. Тој изнел во јавност докази за слабите безбедносни практики на Твитер.
Адвокатите на Маск тврдат дека тоа што Твитер не побарал согласност од милијардерот пред да му ја исплати отштетата на Затко, неговиот недостаток на согласност пред да му плати на Затко обезбедува друга правна основа за да се поништи договорот со Твитер. Компанијата не се согласила со ова, пренесуваат американските медиуми.
Маск во јули соопшти дека склучил зделка вредна 44 милијарди долари за да го купи Твитер, но набргу потоа се откажа од договореното.

(Видео) Обожавателка ја искористила можноста, па го бакнала кралот Чарлс Трети – eве како реагирал тој

0

Кралот Чарлс Трети љубезно ги поздравил обожавателите кои стоеле покрај Бакингемската палата, за да го видат и да ѝ оддадат почит на покојната кралица.
Кога излегол од својот автомобил и тргнал кон толпата обожаватели на кралското семејство, застанал за да се ракува и да разговара со луѓето кои го поминале целото утро чекајќи го неговото доаѓање.
Меѓутоа, на некои од луѓето очигледно не им било доволно тоа, па една од обожавателките го повлекла кралот и го бакнала.
Иако тој чин би можел да се смета за кршење на кралскиот протокол, Чарлс во тој момент бил многу љубезен.

Кoлкy луѓе избeгале од Aлкатpaз и како?

0

Кoлкy луѓе избeгале од Aлкатpaз и како.
Замислете дека сте сториле кривично дело и сега сте затворени во Алкатраз, најбезбеден затвор во светот. Како би го поминале времето? Дали би пишувале писма до вашето семејство и пријатели? Бичитате ли книги? Или би го испланирале евентуалното бегство?
За жал, шансите ќе бидат против вас за последната опција. Само една група успешно го избегна Алкатраз во својата 30-годишна историја. Од 36 мажи кои се обиделе да избегаат, 23 биле заробени, шестмина биле зac*трелани, а другите се yдавиле.
Сепак, тројца мажи – браќатаЏон и Кларенс Англин и Френк Морис – можеби го извршија она што го нарекуваме – едно од најголемите бегства од зa*твор во американската историја.
Тројцата затвореници го планираа своето големо бегство неколку месеци, поставувајќи тајна работилница каде што ги направија алатките што им беа потребни за да избегаат. Потоа, на 11 јуни 1962 година, тие го спроведоа својот план.

Таа ноќ, Џон, Клиренс и Френк ги наполнија креветите со хартија (што требаше да го претставуваат нивното тело) и се пробиваа низ отворите за вентилација на нивните ќелии, ползејќи низ цевките до затворскиот покрив. Оттаму, тие слегоа низ оџакот кон земјата и го придвижија својата сплав – направен од повеќе од 50 украдени кабаници. Зaтворcкиот систем за безбедност не ги открил.
Сепак, постои „цака“. Никој не знае што се случило со бегалците. Кога парчиња од сплавот почнаа да лебдат близу островот, многумина претпоставуваа дека луѓето се мртви. Властите на Алкатраз посочија дека се удавиле или починале од хипотермија.

Но, сега, повеќе од 50 години подоцна, семејството Англин обезбеди доказ дека мажите преживеале. За почеток, мајката на Кларенс и Џон Англин добила божиќни картички потпишани во нивни имиња три години откако избегале од затвор. Семејството, исто така, објави фотографија од браќата, најверојатно направена во 1970-тите, по нивното бегство.

Покрај тоа, Џон Англин наводно напишал писмо до полицијата во Сан Франциско во 2013 година. Иако сите тројца затвореници го преживеале бегството, тој беше единствениот кој сè уште беше жив. Сепак, официјалните претставници на ФБИ се сомневаат дека писмото е реално; анализата на ракописот на писмото се смета како неубедлива.
Сепак, постои „цака“. Никој не знае што се случило со бегалците. Кога парчиња од сплавот почнаа да лебдат близу островот, многумина претпоставуваа дека луѓето се мртви. Властите на Алкатраз посочија дека се удавиле или починале од хипотермија.

Но, сега, повеќе од 50 години подоцна, семејството Англин обезбеди доказ дека мажите преживеале. За почеток, мајката на Кларенс и Џон Англин добила божиќни картички потпишани во нивни имиња три години откако избегале од затвор.

Семејството, исто така, објави фотографија од браќата, најверојатно направена во 1970-тите, по нивното бегство.

Покрај тоа, Џон Англин наводно напишал писмо до полицијата во Сан Франциско во 2013 година. Иако сите тројца затвореници го преживеале бегството, тој беше единствениот кој сè уште беше жив. Сепак, официјалните претставници на ФБИ се сомневаат дека писмото е реално; анализата на ракописот на писмото се смета како неубедлива.

Судиp на вoзови – едниот бил дефект и не се ДВИЖЕЛ, по што настанала ТЕШКA несpe*ќа во која има и зaгинaти и пooвpeдени во Хрватска – ова се нajновите информации

0

Сѕдиp на вoзови – едниот поминал на ЦPВЕНО, по што настанала ТЕШКA несpe*ќа во која има и зaгин*aти и повредени во Хрватска – ова се нajновите инфоpмации.ѓ
Патнички воз удрил во товарен воз на пругата кај Новска (Окучани) во Хрватска, градче на околу 100 километри југоисточно од Загреб.
Во неcp*еќата според хрватски Индекс има најмалку 5 зaцгинaaти и повеќе повpe*дени. Патничкиот воз yдpил во товарниот кој бил расипан на пругата.

Спасувачките екипи се на терен. Меѓу зaги*натите, според првичните информации се машиновозач и кондуктеp од патничкиот воз. Наводно возoт се движел со 100 км/ час и покминал на црвено.
Првите фотографии од местото на несреќата ги објави новинарката на ТВ Нова, Петра Буљан која е на лице место и ја следи спасувачката операција.
На сликите се гледа уништен вагон од патничкиот воз, други вагони кои испаднале од шините и спасyвачи кои со батериски лампи пребаруваат за да најдат преживеани.

Кон местото на несpеќ*ата се упатил хрватскиот премиер Пленковиќ и министри од владата. Истрагата ќе почне по извлекување на повредените.

Преубав град во Европа каде што КАФЕТО чини 50 денари, а пивoтo 60 денаpи

0

Градот Лавов е во западна Украина, во близина на границата со Полска. Лежи на реката Полтва и е на прво место во Украина по бројот на зачувани културно-историски споменици, а со својата убавина, спомениците и широк спектар на различни стилови на градење се издвојува меѓу градовите на Централна и Источна Европа. Неговото прекрасно историско јадро беше запишано на списокот на светско наследство на УНЕСКО во 1998 година.
Поради своите културно-историски споменици, Лавов ги има еден од најубавите плоштади во тој дел на Европа. 44-те куќи и згради лоцирани таму биле изградени во различни стилови од ренесансата до модернизмот. Препорачуваме да прошетате на плоштадот и да ја побарате, на пример, Црната куќа од источната страна – еден од најубавите примери на украинската култура во ренесансата.
На плоштадот има четири фонтани, скулптури кои симболизираат митолошки суштества: Нептун, Дијана, Амфитрит и Адонис. Голем број споменици кои доминираат во центарот на градот датираат од 16 и 17 век, а многу историчари ги сметаат за музеј на отворено. Севкупното архитектонско богатство на градот се состои од разни цркви како ерменски, православни, грчки католички и римокатолици.

Врвни дела од различни стилови и различни цркви се доказ за историјата која некогаш била важна точка на трговските патишта.
Побарајте ја Операта на плоштадот Слобода, што, заедно со преостанатите девет театри и 60 музеи, го прави овој град културен главен град на Украина. Музејот за народна култура и живот е еден од најинтересните музеи за тоа како да се запознаат Лавов и Украина. Музејот е на отворено и ги прикажува сите аспекти на традиционалниот украински живот, како што се фарми, цркви, ветерници и училишта поставени во голем парк во источниот дел на центарот на градот.
Најпознатото украинско јадење е вареники, односно топчиња со пире од компири, кисела зелка, сирење, тврдо варени јајца или нивни комбинации и може да се полнат со овошје. Ние исто така препорачуваме украински палачинки од компири – деруни. Пробајте и грузиски кначапури – леб полнет со сирење и јајца. Од сегашните специјалитети, препорачуваме да пробате хорилка – украинска домашна ракија.

Во Украина ќе можете да се опуштите малку повеќе отколку во попопуларните туристички дестинации. Цените се понекогаш смешни во споредба со нашите. Може да се набави пиво за 50 денари, кафе за 40 денари, а во поевтин ресторан може да се јаде за околу 160 денари.

Најдобар начин да го видите градот е пеш. На овој начин најдобро ќе го искусите духот и ритамот на градот и нема да пропуштите ништо.

error: Content is protected !!