Home Blog Page 4

Вучиќ: Нема дискусија, нема да има признавање на Косово

0

Вучиќ: Нема дискусија, нема да има признавање на Косово.
Нема да има дискусија за иднината на Србија, нема да има никакво признавање на Косово.

Во моментов разговарам со специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина и други регионални прашања на Западен Балкан, Мирослав Лајчак и со советниците за надворешна и безбедносна политика на Франција и Германија, Емануел Боне и Јенс Плетнер. Нема предавање! Да живее Србија“, напиша Вучиќ на Инстаграм.

Вучиќ истакнал дека „секогаш е подготвен за компромисни решенија“ во согласност со, како што рече, Уставот на Србија и резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН. Пред пристигнувањето во Белград, претставниците на ЕУ, Франција и Германија се сретнаа во Приштина со премиерот на Косово, Албин Курти.
Портпаролот на Европската комисија Петер Стано претходно изјави дека целта на посетата е да се испитаат опциите за напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон во заедничкото писмо упатено до Курти и Вучиќ објавија дека ги ангажирале нивните советници Плетнер и Боне да го поддржат дијалогот за нормализација на односите меѓу Косово и Србија.

Во писмото двајцата лидери ги повикуваат Вучиќ и Курти да го продолжат дијалогот и да покажат подготвеност да донесат тешки одлуки во одлучувачки момент за безбедноста во Европа и стабилноста во регионот.

Го немаше за КРАЛИЦАТА, но се ЈАВИ повторно: Груевски пак испрати ПОРАКА – плативме прескапа цена

0

Го немаше за КРАЛИЦАТА, но се ЈАВИ повторно: Груевски пак испрати ПОРАКА – плативме прескапа цена.

Статусот на Груевски го пренесуваме во целост:
Пред 31 година се создаде историски момент и историска шанса за создавање самостојна, суверена и независна држава Република Македонија. Падот на социјализмот предизвика демократски бран во источна Европа кој никој неможеше да го спречи. Паднаа комунистичките режими насекаде а некаде се трансформираа и ребрендираа со ново име а истите луѓе, но мораа да прифатат нов начин на владеење, преку слободни избори, повеќепартиски систем и слободно одлучување на новите власти и граѓаните.
Југославија 10 години по смртта на Тито беше економски и морално опадната, па ни привремениот раст создаден со реформите на Анте Марковиќ не успеа да ги запре долго пригушените желби за национални самостојни и суверени држави, но и национализмот кој за кратко време исплива на површина и доведе до една од најкрвавите војни во 20 век по втората светска војна на просторот на поранешната Југославија.
Во тој хаос и покрај големите внатрешни несогласувања помеѓу политичките елити, Македонија добро се снајде.
Главна улога имаа Претседателот Киро Глигоров кој носеше подолго политичко искуство, па дури и воено искуство од втората светска војна, Парламентот кој беше многу жив, динамичен, активен и во голема мера продуктивен, експертската влада предводена од академик Кљусев која освен стручност носеше и силен национален жар, решителност и порив за осамостојување и секако клучните политички партии и нивните лидери во тоа време.

Сепак, клучната улога ја имаше народот од тоа генерација, не само на изборите во есента 1990 година кога направи исправна колективна одлука, туку и на референдумот за осамостојување на 8. Септември 1991 година.
Но, мала нација неможе така лесно да направи самостојна држава ако нема пошироко “поклопување на коцките” на меѓународен план. Јасно е дека распадот на Југославија беше посакувана опција за повеќето големи сили кои не беа среќни со нејзината сила безмалку половина век.
Во ситуација кога истокот беше во длабока транзиција и заслабнат, западните сили оставија простор за креирање на малата држава на Балканот која колку и на почетокот да личеше на “не посакувано дете”, пред се поради проблемот со името кој веднаш беше издигнат од многу помоќниот јужен сосед, сепак го најде својот пат и со многу тешкотии и стагнации, падови и успони растеше во овие 31 година.

Кој колку допринел за нејзиниот раст или назадување, како внатре, така и од надвор ќе си каже историјата од една поголема временска дистанца. Кратко кажано и колективно гледано, добар спој на одлучна и храбра генерација Македонци, снаодливи и одлучни водачи и погодни меѓународни околности.
Денес, 31 година подоцна, Македонија е полна со предизвици и противречности, неправди и разочарувања, погрешни одлуки и наметнати решенија.

Суверенитетот и сувереното носење одлуки на државната власт но и на некои од партиите е значително намалено, агонијата, бесот и фрустрациите кај мнозинството граѓани очигледна.

Избраниот пат за членство во ЕУ и НАТО уште по прогласувањето самостојност во 1991 година е исправен, но цената која се плати и треба да се плати кажано со еконосмки речник е “не пазарна” , не фер и прескапа споредена со цената кои другите поранешни социјалистички држави ја добија. Прескапа, до степен на не издржливост, со сериозни ризици за асимилација или обезличување на Македонците, што благодарение на веќе изградената национална свест во минатото, нема да е лесно да се случи, но оставениот простор за некој да може со децении да прави обиди за тоа, ќе донесе многу проблеми и големи загуби.

Потребна е многу поголема мудрост и посветеност за тоа да се промени, да се оствари целта а да се плати прифатлива, издржлива и одржлива цена. Формално гледано Македонија е сеуште независна и суверена земја, иако со многу слаби и без елементарна доверба кај граѓаните институции, нефункционален систем, судство и медиуми во голема мера контролирани од власта со чија помош се одржува, политички мотивирани прогони на политичките неистомисленици кои однадвор се толерира заради одстапките по националните прашања на актуелната власт, сервилноста и послушноста карактеристична за протекторати и “свитканата кичма” која за волја на вистината навреме беше најавена. И со многу економски проблеми, 400 илјади граѓани кои живеат во сиромаштија, но и проблеми поврзани со моралот и општата правичност и правда во општеството, односно неправдите во донесувањето на одлуките при секојдневното владеење, криминал и корупцијата кој многу ретко се открива заради контролата на правосудниот систем. Заради сето ова рекорден е бројот на лица кои се иселуваат или го планираат тоа во блиска иднина.

31та годишница Македонија ја дочекува со слаба власт која не испорачува резултати, која за работи кои порано сами како држава сме ги решавале и обезбедувале, и не биле воопшто тема бидејќи било сосема нормално сами да ги решаваме (маски, ракавици, вакцини, жито, струја, гас, гасење пожари, набавка на медицинска опрема и апарати итн), сега постојано и речиси без исклучок се бара помош од соседите или од други земји, нешто што наликува на просење, се моли за донации и некој друг да ги решава проблемите и да ги извршува обврските за кои таа е избрана. Тоа може да функционира, но тоа има своја не само матерјална, туку и политичка цена која носи нови одстапки, потчинетост, нова апатија, разочарувања, порази и иселување.

Да ја чуваме и зајакнуваме сувереноста и независноста на државата. Да ја градиме државата на начин што државниот и националниот интерес ќе биде на прво место, суштински, не само формално. Да градиме функционална држава и институции. Правда и силна економија, со многу инвестиции, работни места и повисок стандард. Пријателства и партнерства на основ на наши успеси и сила, а не на сервилност, просење и потчинетост. Ние почесто да им помагаме на другите земји во регионот, а поретко тие нам. Водачите да се силни и независни, народот да се чуствува свој на своето. Во ЕУ да влеземе исправени, силни, со достоинство и со крената глава, а не “на носилки”, понижени и фрустрирани.

Да ја исправиме кичмата и никогаш повеќе да не ја свиткаме! Нека е вечен празникот на независноста и самостојноста!

Нека е вечна европска но и суверена и силна Македонија! Да живее Македонија!

Ковачевски со обраќање: Најтешкото допрва доаѓа, почнува на 1 октомври!

0

Ковачевски со обраќање: Најтешкото допрва доаѓа, почнува на 1 октомври!
Да ги подготвиме сите ресурси на државата за максимално производство на сопствена енергија, ќе биде целта на Владата во претстојниот период, соопшти премиерот Димитар Ковачевски по завршување на седницата Советот за безбедност.

Ковачевски посочи дека најтешкиот период почнува на 1 октовмри и ќе трае до април 2023 година па и понатаму, до почетокот на летото, а целта е на сите граѓани, ученици, студенти и бизниси да им се обезбеди најниска можна цена на струјата, како и снабдување со топлинска енергија по сегашната цена со задржување на евтината тарифа и 24-часовна достапност.
„Ова е ужасно тешка ситуација и немам намера тоа да го правдам. Оваа есен, зима, следната пролет се најтешки во повоената македонска држава и ние тоа ќе го пребродиме заедно. Планот е договорен, денеска презентиран и во претстојниот период, но и веќе се работи на негова реализација. Се работи и на нов енергетски план за следната пролет, како и на план за максимално зголемување на производството на храна“, истакна Ковалечески, додавајќи дека за она што следува државата се подготвува и е подготвена.

Најави зголемување на домашното производство за 25 проценти и субвенционирање на цената на струјата за граѓаните.
„Планот за производство на ЕСМ, државната компанија за производство на електрична енергија оваа година ќе го зголемиме за 25 отсто. И реализацијата на планот ќе ја следиме секојдневно. Ќе го следиме спроведувањето на задачите кои се дадени на ЕСМ компанијата и тоа почнувањето со третиот блок во РЕК Битола, почетокот на работа на вториот котел на резервната ТЕЦ Неготино, работата на хидроцентралите и многу важно користењето на целиот потенцијал и ставање во функција на когенеративната гасна централа ТЕ-ТО во Скопје и пред се и за време и по грејната сезона како и користење на сите обновливи извори на енергија на сонце, ветер и вода.“, рече Ковачевски.

Постојат, како што додаде, и ризици поради можни испади заради застареност на опремата во некои блокови стари по 45 – 50 години, но и во однос на цените во светски рамки, евентуални забрани за извоз на природен гас и други суровини за производство на електрична енергија.

Премиерот апелираше да се престане со копањето на криптовалути, затоа што на тој начин се користи многу електрична енергија, субвенционирана од народот.

Претседателот на државата Стево Пендаровски нагласи дека го свикал Советот за безбедност зашто сметал дека е важно да се слушнат сите надлежни за темата што ги засега сите.

„Не е тајна дека не очекува тешка зима“, рече Пендаровски.

Македонија ќе се подновува: Колку пари ќе не чини ова? Купувaме францyски систeм за одбрана од вoздyшни нaпaди

0

Македонија ќе се подновува: Колку пaри ќе не чини ова? Купувaме францyски систeм за одбрана од вoздyшни нaпaди.
Министерката за одбрана Славјанка Петровска, денеска во Белград се сретна со министерот за одбрана на Србија, Небојша Стефановиќ со кого разговараше на повеќе теми вклучувајќи ја одбpaнбената соработка помеѓу двете земји, како и активнoто учество во регионалните иницијативи кои се катализатор за посилна peгионална безбедност и стабилност.
Петровска престојува во Белгpaд во рамки на самитот на регионалната иницијатива „Отворен Балкан”, соопшти Министерството за одбранa.

Македонија ќе набавувала систем за противвooздyшнa одбpанa. Кoлку пари oва ќе ја чини Македонија зaсега не се знaе.

Mинистерството на Славјанка Петровска веќе постигнало договор со француското Министерство за одбрана, кој наскоро и ќе биде склучен, па со повеќегодишна набавкa ќе сме купувале систeм за да се бpaниме од нeбо.
-Министерството за одбрана пристапува кон набавка на современ систем за противвоздушна одбрана, а за кој ќе склучи договор со Министерството за одбрана на Република Франција. Станува збор за повеќегодишна набавка на систем за противвоздушнaa одбрана на мaли височини, кој треба да ја унапреди бopбената готовност на Аpмијата, а кој е предвиден согласно Планот за опремување и модернизација на Apмијата, информираат од МНP.
Станува збор за подобрување на системот за готовност на Армијата во насока на остварување на основната задача: Одбранa на независноста и територијалниот интегритет на државата.

Лукаревска: Следува зголемување на лимитот за поврат на ДДВ

0

Лукаревска: Следува зголемување на лимитот за поврат на ДДВ.

Со ребалнсот предвидовме 76 милиони евра за нови антикризни мерки, помош за граѓаните и компаниите за намалување на последиците од глобалната енергетска криза, но тука се други мерки кои остануваат да се применуваат и кои се директна поддршка на стандардот на граѓаните, рече вечерва директорката на Управата за јавни приходи (УЈП) и заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска.

– Одвоивме 76 милиони евра за нови антикризни мерки, дополнително, три милијарди денари за земјоделството, 2,2 милијарди за мерката МојДДВ, за гарантирана социјална помош, останува мерката за субвенционирање за повисоки плати, зголемена минималната плата, пари за енергетска сиромаштија но мерки за зголемување на енергетската ефикасност и зголемвање на производството на струја. Преку одлука на Владата доделивме уште 50 милиони евра за ЕСМ дополнително да го зголеми производството, рече Лукаревска во Тема на денот на телевизија Сител.

Таа додека дека глобалната криза е сериозен предизвик со којшто се соочуваме ние, но и целиот регион.

Лукаревска рече дека мерката за поврат на ДДВ дава одлични резултати, со право е најпопуларна мерка и додаде дека следува зголемување на лимитот според најавеното и ветено пред граѓаните.

– Оваа мерка ги дава очекуваните резултати. Имаме зголемен број корисници, средствата кај граѓаните редовно се исплаќаат, што допринесува за подобрување на стандардот на граѓаните, затоа што дел од парите дадени за ДДВ им се враќаат назад во домашниот буџет. Новината која од 01.01.2023 година треба да започне е зголемување на лимитот за поврат на средствата, како што ветивме пред граѓаните и како што стои во владината програма, рече Лукаревска.

Лукаревска порача дека за оваа година имаат највисок план да соберат приходи во вид на даноци. Посочи дека ако правиме споредба со претходната година, имаме за 18,3 проценти повеќе наплата на даноците. Додаде дека има одредени забелешки од компаниите дека имаат проблем со ликвидноста.

– На дневна основа следиме како оди процесот на полнење на Буџетот. Онаму каде има проблеми компаниите добиваат известувања. Компаниите имаат свои проблеми, права и обврски во делот на даноците. Се бараат соодветни решенија за да се помогне на кој било даночен обврзник, рече Лукаревска.

Таа информира дека 11 посто од комапниите и оваа година и лани немаат исплатено плати во законски предвидениот рок за јуни, а за јули тоа е околу 22 посто.

Во однос на уставните измени, Лукаревска смета дека кај сите политички партии има голема волја, свест и самосвест дека друга опција во моментов немаме.

– Сега треба да ни се оствари и оваа цел. На брза лента сме ставени кон европската интеграција, но не смееме да скокнеме од неа. Знаеме дека јазикот и историјата се забеторнирани. Убедена сум дека уставните измени ќе поминат во Собранието, вели Лукаревска.

На граничниот премин Табановце се чека 20 минути, на Богородица 30 минути

0

Известување за влез и излез на граничните премини во државата

Интентизтетот на сообраќајот на патните правци од градските средини во текот на изутринава е умерен.

Поради зголемена фреквенција на возила на ГП Табановце, времето на чекање за влез и излез од земјава е околу 20 минути.

На излезот кај Богородица се чека 30 минути.

На останатите гранични премини нема подолги задржувања

Бака Прасе се враќа во акција: Ги изненади фановите – ќе подари БМВ вредно 30 илјади евра

0

Српскиот јутјуб Богдан Илиќ, попознат како Бака Прасе, неодамна по долго време се врати на социјалните мрежи, а сега ги изненади своите фанови со нова објава.

Тој наведе дека на еден од своите најверни обожаватели ќе му подари автомобил вреден 30.000 евра

Бака Прасе пред неколку дена се пофали дека за една вечер заработил дури 4.000 евра од донации од обожаватели, па сега решил на овој начин да им се оддолжи.

Како што наведе јутјуберот во својата објава на својата инстаграм-приказна, подарува сосема нов автомобил од 30.000 евра, марка „БМВ“, а покрај ова, на фановите им понуди уште еден, нешто поевтин, вреден 25.000 евра, а тие треба да изберат каков.

„Сакам да ви подарам нов автомобил, BMW 1 2021-22 во пакетот М. Автомобилот би бил под гаранција, помал мотор и поевтин за одржување, па кој и да го освои, ќе може да си дозволи да го вози и нема да мора веднаш да го продаде. Не сакам да подарувам половни автомобили, бидејќи знам колкава е инвестицијата, колку е автомобилот е оштетен, удрен, вратена километража“, напиша Богдан

hi

0

Facebook Page ID
109832997205047
Fill in your Facebook Page ID.

Facebook App
Configure your Facebook App to enable auto-invalidation of the cache when updating articles

Facebook App ID
Provide a valid App ID

Facebook App Secret
Provide a valid App Secret

Page Access Token
Provide a valid access token for your Page

Configure settings for your styles, ads, analytics and publishing in Instant Articles. Review our developer documentation to learn more.

Appearance
Article Style
default
Assign your Instant Articles a custom style. To begin, customize a template using the Style Editor. Next, input the name of the style below.Note: If this field is left blank, the plugin will enable the “Default” style. Learn more about Instant Articles style options in the Design Guide.

Copyright
The copyright details for your articles. Note: Some inline html tags can be used in this field. Learn more about Footer in Instant Articles.

Right-to-Left Publishing Enable Right-to-Left (RTL) publishing
Body text will read right to left for all articles.

Ads
Choose your preferred method for displaying ads in your Instant Articles and input the code in the boxes below. Learn more about your options for advertising in Instant Articles.

Ad Type
Facebook Audience Network
This plugin will automatically place the ads within your articles.

Audience Network Placement ID
437193981796073_437194065129398
Find your Placement ID for Facebook Audience Network on your app’s Audience Network Portal

Ad Dimensions
Large (300 x 250)
Analytics
Enable 3rd-party analytics to be used with Instant Articles.

If you already use a WordPress plugin to manage analytics, you can enable it below. You can also embed code to insert your own trackers and analytics. Learn more about Analytics in Instant Articles.

3rd party integrations Comscore
Select which analytics services you’d like to use with Instant Articles.

Comscore ID
Embed code Enable custom embed code
Add code for any other analytics services you wish to use.

Publishing Settings
Development Mode Enable development mode
Articles published while in Development Mode are saved as “drafts” within Facebook and will not be made live. Note: Since articles in “draft” are not reviewed, Development Mode should be disabled when publishing articles to Facebook which you intend to use in your one-time review.

Custom transformer rules Enable custom transformer rules
Define your own rules to customize the transformation of your content into Instant Articles

Transformation warnings Publish articles containing warnings
With this option disabled, articles which contain warnings in their transformation process won’t be available as Instant Articles by default — this can be overridden on individual articles. Note: It is recommended that all transformation warnings be fixed.

FB IA Status column Enable column “FB IA Status”
With this option enabled, a column will be added to post indexes to quickly see whether an article transformation failed, succeeded, or had warnings.

AMP Markup Generation
Settings to control the IA to AMP conversion, check the project’s repository for more info.

Enable Markup (experimental) Enable AMP markup generation
With this option enabled, posts will also be available in AMP markup. The generated mark-up can be accessed by adding ?amp_markup=1 to the URL of a post.

Instant Article JSON Style
Please paste the contents of the Style JSON file (downloaded from the Publishing Tools)

Automatic Image sizing Download all external images to get their dimensions (slow)
With this option enabled, images in other servers/domains will be downloaded to get their width and height. Learn more in the official docs

 

Hello world!

3

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!

error: Content is protected !!